אבן יהודה

אבן יהודה

ישוב כפרי עם איכות חיים גבוהה, בו הירוק הוא הצבע השלט, ושטחים נרחבים הם ריאות ירוקות. אנו מתגאים ביישוב שלנו, שהוא מהישוב הכפרים המטופחים והאסטטיים ביותר בארץ ומהווה פנינה של איכות ייחודיות בשרון.


קרא עוד
כיכר המייסדים

כיכר המייסדים

אבן יהודה נוסדה בחנוכה תרצ”ג (1932) על ידי אגודת ”בני בנימין” – אגודה של בני המושבות הראשונות שחיפשו לרכוש בכספם קרקע להתיישבות חדשה. שכנותינו הגדולות נתניה והרצליה, אשר גם הן הוקמו על ידי אגודת ”בני בנימין”, עלו על הקרקע לפנינו ואז נקנו האדמות עליה שוכנת כיום אבן-יהודה במטרה להקים מושבת הדרים.


קרא עוד
מרכז בן דרור לספורט

מרכז בן דרור לספורט

ישראל בן דרור (2006-1932) ספורטאי, מורה,מחנך ומאמן. יליד פתח תקווה, שהקים את ביתו באבן יהודה. שחקן מכבי פתח תקווה ונבחרת ישראל בכדורגל. התפרסם בזכות זריקת החוץ הארוכה שלו. היה מהמורים המיתולוגיים לחינוך גופני, בבי"ס בכר באבן יהודה ובבי"ס ביאליק בנתניה. חינך דורות של ספורטאים בענפי הספורט השונים. הקים את קייטנת "גבעת הילדים" באבן יהודה, היה ממייסדי מועדון הספורט במושבה. על פעילות והתנדבותו בקהילה זכה בפרסים ואותות הוקרה. "אם לעשות אז לעשות מכל הלב" היה אומר


קרא עוד
אליעזר בן יהודה

אליעזר בן יהודה

האגדה המקומית מספרת שאיתמר בן-אב”י הוזמן לטקס הנחת אבן בפינה ואמר בנאומו: בדרכי לכאן שקע האוטו בחולות, חיפשנו אבן לחלצו ולא מצאנו. רציתם לקרוא ליישובכם על שם אבי – אני אתן לכם אבן, אבן יהודה = א. בן-יהודה. וכך היה.


קרא עוד
חיילינו - אנחנו מאחוריכם

חיילינו - אנחנו מאחוריכם

שילוט שהוצב בכניסה לאבן יהודה מכיוון הדסים - המושבה מאוחדת, ועומדת מאחורי צבא הגנה לישראל


קרא עוד

חדשות

עצור

על הפרק: קידום סלילת כביש 561

 

כביש 561, כביש רוחב שאמור לחבר את כביש 4 לכביש 2 – עלה על הפרק כבר לפני כארבע שנים, לאחר שתשעה ראשי רשויות, נתניה ואבן יהודה בתוכן – חתמו על פנייה בנושא למשרד התחבורה ובו בקשה לקדם את סלילתו. השבוע, בימים של קידום תוכניות מתאר המוסיפות מאות ואלפי יחידות דיור במרחב שממזרח לנתניה ומצפון לאבן יהודה, ללא פתרון של פיתוח תשתיות – החליטו הנוגעים בדבר לדון ולגבש את צעדי ההמשך בנושא. ראש מועצת אבן יהודה, אבי הררי ואלי דלל, מ"מ ראש העיר, הממונה על התשתיות: "עיריית נתניה ואבן יהודה לא יאפשרו קידומן של תוכניות והוצאת היתרי בניה בצמוד לכביש 561 בחלק המזרחי לנתניה, דרומי לקריית השרון והצפוני לאבן יהודה, זאת, ללא ביצוע כביש זה".

בתום פגישה, שבה נטלו חלק מ"מ ראש העיר, הממונה על התשתיות, אינג'. אלי דלל, אבי הררי, ראש מועצת אבן יהודה, מתכנן הפרוייקט, אורן ירושלמי ומנהלי הפרוייקט – הוחלט לשוב ולפנות לשר התחבורה, בדרישה לכלול את קידום סלילת כביש 561 בתוכנית החומש של המשרד, תוך תקצוב סלילתו. השניים אף סיכמו כי יתנגדו בוועדות התכנון השונות להמשך הבנייה ללא סלילת הכביש. 

 

כביש 561 הוא כביש רוחב  אזורי שאמור לחבר את  כביש 4 לכביש 2. כביש זה מופיע בתוכנית המתאר הארצית  לדרכים  ואמור לחבר את מחלף אילנות בכביש 4 למחלף השלום בכביש החוף. 

 

עבור נתניה, כביש זה הוא חשוב ביותר ומהווה מפתח לגישה לאזור התעשייה הדרומי של נתניה ולתחנת הרכבת המתוכננת  בקרית ספיר ואילו לרשויות בסביבה בכלל ואבן יהודה בפרט, אמור הכביש  לפתור את המעבר הקיים היום דרך המושבה. מעבר זה מהווה מטרד לתושבי אבן יהודה, שכן כל התנועה המגיעה כיום מכביש 6 ומכביש 4 ואליו, עוברת דרך הישוב, גורמת לעומסי תנועה כבדים וסכנה תחבורתית יום יומית.

  

יש לציין כי ראש מועצת אבן יהודה, אבי הררי ומ"מ ראש עיריית נתניה, אלי דלל, פועלים בשנתיים האחרונות בשיתוף פעולה מלא במטרה לקדם את הנושא. בין השאר, קיימו ישיבות עבודה ופגישות רבות עם שר התחבורה, ישראל כץ, הצוותים המקצועיים במשרד התחבורה וועדות התכנון השונות במטרה לקדם את פרוייקט כביש 561.  

 

בשלב זה, בימים של קידום תוכניות מתאר המוסיפות מאות ואלפי יחידות דיור במרחב שממזרח לנתניה ללא פתרון של פיתוח תשתיות – החליטו כאמור עירית נתניה ומועצת אבן יהודה, לפנות לוועדה המחוזית בבקשה לקדם את תוכנית הדרך, בטענה כי היעדר פיתוח של מערכת הדרכים האזורית  פוגעת  בהמשך הפיתוח של העיר והאזור. 

 

ראש מועצת אבן יהודה, אבי הררי, פנה במכתב לשר התחבורה, ישראל כץ וציין:" אני פונה אליך בשם כל תושבי אבן יהודה שנמצאים בסכנה ממשית מעומסי התנועה הכבדים והפקקים הבלתי נסבלים שפוקדים את המושבה שלנו. כידוע לך, כביש 561, עדיין לא תוקצב ואינו מופיע בתוכנית החומש של משרד התחבורה. בהעדר אלטרנטיבה תחבורתית, בכל יום, אלפי כלי רכב מסוגים שונים בכלל ומאזור השרון בפרט, משתמשים בדרכים הבינעירוניות של המושבה וחוצים את אבן יהודה מכביש 4 לכביש 2 ולהפך וגורמים לסיכון התושבים, למפגע תחבורתי קשה ולסיוט מתמשך יום יומי עבור התושבים. ניסיתי מספר פעמים למנוע הפגנות וסגירת הכביש על ידי התושבים, אך לצערי, לא תמיד אוכל לעמוד בפרץ. אני פונה אל כבודו, שידוע כאיש ביצוע ועשייה מהטובים שידע המשרד ומבקש לזרז את התחלת פרויקט כביש 561. כעת, נמצאת התוכנית לפני הפקדה. אני פונה אליך בבקשה לתקצב את הפרויקט ולפעול להכנסתו לתוכנית החומש של משרדך". 

ספריה
סביום
מוקד עירוני
מתנ"ס
הרשמה
עבור לתוכן העמוד