הראל זכריה (ג’קי)

הראל זכריה (ג’קי) (הגדל)


נולד בתימן. בגיל צעיר נתייתם מאביו, שהיה רב מוכר בעירו. עול הפרנסה של המשפחה, שמנתה גם שתי אחיות מבוגרות, נפל על האם. הם עברו לגור בעדן עד לעלייתם ארצה בשנת 1949, במסגרת מבצע ’מרבד הקסמים’. בבואם ארצה הופנו למושבה אבן-יהודה, בה שהו כמה מקרוביהם.
תחילה למד ג’קי בבית- הספר ’בכר’ שבאבן-יהודה. לאחר כיתה ה’, עבר לפנימיית של כפר הנוער הדתי שבכפר-חסידים.בשנת 1959 סיים את חוק-לימודיו .ג’קי גויס לצה”ל באוגוסט 1961 והתנדב לחיל-הצנחנים, אף-כי לא בנקל קיבל את הסכמת אמו לצעד זה. עמד בקורס-צניחה, אבל עקב בעיות בריאות הסב מקצועו לנהגות ועסק בעיקר בנהיגת רכב כבד. היה חייל קפדן ומסור, וגיליון-ההתנהגות שלו נקי מכל רבב.
כשהשתחרר מן השירות הסדיר, בראשית שנת 1964, עבד תחילה כנהג שכיר ב’אגד’. בהיותו פעיל בעסקי-הציבור, שנגעו לשכונתו במושבה אבן-יהודה, נתקבל לעבודה בלשכת-העבודה המקומית, ולאחר שסיים קורס להנהלת חשבונות, התחיל לעבוד כמנהל-חשבונות ב’קרן פנסיה לפועלים חקלאיים ובלתי-מקצועיים’. מקום-עבודה זה הציב לפניו אתגרים חברתיים לא-קלים, אך הוא זכה לשבחים רבים בזכות לבו הפתוח להקשיב ולסייע לבאים אתו במגע. ג’קי נשא לאישה את בחירת-לבו רות. הם הקימו את ביתם בשכונת עין-יעקב שבמושבה, ונולדו להם בן ובת. אהבתו לרעיתו ולשני הילדים לא ידעה גבול. עם-זאת המשיך לדאוג לאמו, שגורלה כה התאכזר לה מגיל צעיר.
בשנת 1973 נתקבל ג’קי לקורס לכלכלה, חברה, מנהל ויחסי-עבודה, שנערך מטעם הסתדרות העובדים. הוא קיוה, שיוכל להמשיך ולהשתלם בכלכלה גם באוניברסיטה. ג’קי נקרא לתקופות רבות של שירות-מילואים פעיל. עלה לדרגת רב”ט, ולאחר קורס למש”קי הובלה הועלה לדרגת סמל. נטל חלק במלחמת ששת-הימים ובמלחמת יום-הכיפורים.
ביום י”ט במר-חשון תשל”ה (4.11.1974) נפל ג’קי בשירות-המילואים בעת מילוי תפקידו, והוא אז בן 32, כגיל אביו המנוח בעת פטירתו. הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין שבאבן-יהודה, מקום-מגוריו. המשפחה הנציחה את זכרו של ג’קי בבית-הכנסת המקומי, וכן בהוצאת חוברת לזכרו, שיש בה, בצד דברי-זיכרון של בני-משפחה וחברים, גם שירים ודברי-פרוזה מעזבונות של ג’קי. 
 
 

ספריה
סביום
מוקד עירוני
מתנ"ס
הרשמה
עבור לתוכן העמוד